Opublikowany przez: Monika C. 2019-09-06 14:17:08
Autor zdjęcia/źródło: Cukier Raport NFZ @unsplash
Na początku 2019 roku pojawił się raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje”. Wynika z niego, że w Polsce w latach 2008-2017 gwałtownie wzrosła ilość spożywanego cukru, a co za tym idzie, osób borykających się z wynikającymi z tego problemów.
Analitycy NFZ doszli do bardzo ciekawego (?) wniosku. Otóż spożycie cukru, czyli: cukier kryształ, rafinowany, cukier puder, w kostkach czy glukoza, nabywanego w czystej postaci spadło o 5,7 kg ale co roku zjadamy więcej o 11,8 kg an osobę więcej cukru pod innymi postaciami.
Według danych GUS, w 2017 r. spożycie cukru w ciągu roku wyniosło 44,5 kg na osobę! I była to najwyższa wartość zauważona w latach 2008-2017. Stało się tak za sprawą tzw. cukru dodanego do wielu potraw i produktów, m. in. do jogurtów owocowych, przekąsek, słodkich i napojów i gotowych potraw.
Ostatnio dynamicznie rośnie spożycie napojów gazowanych: szacuje się się, że około 30% dzieci w wieku 8 lat oraz około 67% dorosłych spożywa napoje gazowane, izotoniczne lub energetyczne przynajmniej raz w tygodniu.
Zaobserwowana większa ilość spożywanego cukru wiąże się z rosnącą zachorowalnością na choroby związane z z jego spożyciem – obecnie, według NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC), trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły! Wśród polskich 20-latków, według badań w 2016 roku 53% polskich kobiet i 68% mężczyzn nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych.
W grupie wiekowej poniżej 20 lat sytuacja wygląda nieco lepiej, bo nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, zaś otyłość stwierdzono u 5% dziewczynek i 13% chłopców. Analitycy jednak nie widza powodów do spokojni, ponieważ zgodnie z prognozami na 2015 rok (w odniesieniu do 2017 r.) szacuje się, ze wtedy otyłych będzie aż 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn!
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej ale często są przyczyną wielu groźnych chorób takich jak: choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i kończyn, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, bezdech senny, dyslipidemia i choroby pęcherzyka żółciowego.
Czy wiesz, że...?
Obliczono, że w Polsce, tylko na cukrzycę, rocznie zapada ponad 400 tys. osób, a liczba już chorych sięga kilku milionów?
W 2017 r. wykonano 4 tys. dużych amputacji u osób otyłych, chorych na cukrzycę!
Leczenie choroby w 2017 r. wyniosło 1,7 mld zł z fundusz NFZ!
Spożycie słodkich napojów skraca życie aż... o 15 lat?
Rocznie ok 1,4 tys zgonów spowodowanych jest skutkami picia napojów zawierających cukier!
Jak się okazuje nasze zdrowie jest w naszych rekach i w dużej mierze zależy od nas, naszej świadomości i codziennych wyborów podczas zakupów. Nauczmy się czytać etykiety i bądźmy aktywni fizycznie – to nic nie kosztuje. To, z czego i w jakich ilościach komponować posiłki jest zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej >>> Rodzicu: pamiętaj o śniadaniu dla swojego dziecka! TOP 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA I STYLU ŻYCIA
Cały RAPORT znajdziesz tu: nfz.gov.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.